Подновяване и заличаване на особен залог

Вписването на особен залог, в съответните регистри, води след себе си задълженията за следене на срока на вписването, а при погасяване на задължението на длъжника – и заличаване на регистрираните обстоятелства. Вписването на особен залог, със своята оповестителна функция, има законово закрепено времетраене от 5 години (чл.30, ал.2 ЗОЗ). С изтичането на срока и неподновяването на обезпечението или уважаване на заявлението за заличаване, залогът се заличава, информацията се архивира (чл.42, ал.1 ПУДЦРОЗ), а евентуално удостоверение/справка не ще визира съществуването му.

Подновяване на особен залог

Заложният кредитор разполага с възможност да поднови вписването, преди срокът да е изтекъл (но в заявлението за вписване на договор за залог, диспозитивно страните могат да посочат и по-кратък срок на заложното право от 5 години). Технически тази възможност се реализира чрез Образец № 11 – Заявление за подновяване на вписването, където е добре да се обърне внимание, че не се дава съгласие за подновяването, т.е. длъжностното лице или нотариуса не удостоверяват подписа (заверката е доказателство, че документът изхожда от лицето чийто подпис е удостоверен). Законът не ограничава броя подновявания на един залог. Неподновяването на обезпечението и особено когато имуществото е обект и на други особени залози към други кредитори, би довело до ситуация, в която кредиторът, дори и да впише залога наново, ще загуби реда си при изпълнение върху заложените движими вещи или вземания.

Заличаване на особен залог

В случай на погасяване на главното задължение на длъжника, заложният кредитор заличава акцесорното задължение посредством Образец № 12 – Съгласие за заличаване на вписването. Често кредиторите не отбелязват погасяването на даден дълг и не заличават непосредствено след него гаранцията (напр. банките, където понякога клиентите трябва с писмена молба да им алармират за погасяването на задълженията си и респективно на залога), а това, примерно, може да компрометира залогодателя в очите на едно трето лице, евентуален купувач, извадило си удостоверение/справка за тежести върху конкретната вещ.

Съществува и възможност залогът да бъде заличен частично, като така само част от имуществото ще продължи да бъде обременено. Специфичното при частичното заличаване е, че волята на кредитора се обективира в Образец № 1 – Заявление за вписване на договор за особен залог. А думите „частично заличаване“ трябва да присъстват в поле № 17 – Описание на заложеното имущество. Тук съгласие за вписването, както и при Образец № 12, дава само заложният кредитор. Когато пълномощник дава съгласие за вписването, се изисква изрично това право да е упоменато в пълномощното му.

Използвани източници:

    • Закон за особените залози;
  • Правилник за устройството и дейността на ЦРОЗ.