Индивидуалното електрическо превозно средство – някои задължения към водачите и налаганите санкции

🔷 Адвокат Ивелин Йорданов
✅ Професионални правни услуги от адвокат с над 10 години опит.
✅ Процесуално представителство, консултации, изготвяне на документи.
📍 Варна | Работя и с клиенти от цялата страна
📞 0876 196 193 | ✉️ pravenanaliz@abv.bg
Моля, имайте предвид, че кантората не предоставя безплатни консултации.
Съгласно § 6, т. 18б от Допълнителните разпоредби на Закона за движение по пътищата, „Индивидуално електрическо превозно средство“ е пътно превозно средство, оборудвано с електрически двигател/и и максимална конструктивна скорост, надвишаваща 6 km/h, без или със място за сядане с височина на точка R (референтна точка на седене), ненадвишаваща 540 mm, когато превозното средство е с не повече от две колела или с височина на точка R, ненадвишаваща 400 mm, когато превозното средство е с три или повече колела, със собствена маса до 50 kg. Не са индивидуални електрически превозни средства инвалидните колички, обслужващи лица с увреждания.
Към момента разпоредбата на §6, т.11 от ДР на ЗДвП изрично изключва индивидуалните електрически превозни средства от моторните превозни средства.
След като ИЕПС не е моторно превозно средство, съобразно законовата регламентация, то за неговото управление не се изисква притежаване на свидетелство за управление на МПС, какъвто е смисълът вложен в чл. 150 ЗДвП, който гласи, че всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е индивидуално електрическо превозно средство.
Санкциите
В чл. 183, ал. 1 и 4 са разписани наказанията спрямо водач на ИЕПС – наказва се с глоба 10 лв. водач, когато управлява индивидуално електрическо превозно средство и не ползва в тъмните часове на денонощието и/ или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан и/ или не ползва каска, ако е на възраст до 18 години.
А с глоба 50 лв. се наказва водач, който управлява индивидуално електрическо превозно средство в нарушение на чл. 80а, ал. 1, т. 2 – 4 и ал. 2 и 3, а тези разпоредби предвиждат следните задължения и забрани на водач на ИЕПС:
- да се движи по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава – възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;
- в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управлява индивидуалното електрическо превозно средство с включени светлини;
- да се движи с изправна спирачна система на управляваното индивидуално електрическо превозно средство;
- да ползва каска, ако е на възраст до 18 години;
- минималната възраст на водача за управление на индивидуално електрическо превозно средство е шестнадесет години – по велосипедна инфраструктура и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h и четиринадесет години – само по велосипедни алеи;
на водача на индивидуалното електрическо превозно средство е забранено:
- да се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение е над 50 km/h; ограничението не се прилага за улици с изградена велосипедна инфраструктура;
- да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 – „Забранено е влизането на велосипеди“;
- да се движи по улици, обозначени с пътен знак Г13 – „Пътна лента или платно за движение само на превозни средства от редовните линии“;
- да развива скорост, по-висока от 25 km/h;
- да превозва други лица;
- да се движи успоредно до друго индивидуално електрическо превозно средство или двуколесно пътно превозно средство;
- да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка;
- да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
- да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
- да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци;
- да използва мобилен телефон при управлението на индивидуално електрическо превозно средство.
Но индивидуалното електрическо превозно средство представлява пътно превозно средство, следователно водачите им са длъжни да приведат поведението си съобразно правилата за движение по пътищата при придвижването си на пътя.
Например такъв водач: не трябва да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози; с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди и много други.
Така, ако водачът поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция, неспазване предписанието на пътните знаци и др. под, причини пътнотранспортно произшествие, включително самокатастрофира, може да понесе наказание глоба в размер на 200 лв. С други думи, значително по – висока глоба от упоменатите по – горе в чл. 183 ЗДвП.
Също така, когато електрическото превозно средство, напр. тип тротинетка, е оборудвано и задвижвано от електрически двигател и развива скорост дори от 100 км/ час, то ще попадне и в обхвата на определението за моторно превозно средство, регламентирано в т. 10 на §6 от ДР на ЗДвП, както е приел състав на Административен съд – София – град в реш. № 2060/ 2023 г.
Използвани източници:
- Закон за движение по пътищата;
- Регистър на съдебните актове – https://legalacts.justice.bg/.