Съобразяването на поведението на пътя със светлинните сигнали

🔷 Адвокат Ивелин Йорданов

Професионални правни услуги от адвокат с над 10 години опит.
Процесуално представителство, консултации, изготвяне на документи.

📍 Варна | Работя и с клиенти от цялата страна
📞 0876 196 193 | ✉️ pravenanaliz@abv.bg

Моля, имайте предвид, че кантората не предоставя безплатни консултации.

Съгласно чл. 6, т. 1 от Закона за движение по пътищата, участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

Често в актовете за установяване на административно нарушение и наказателните постановления е посочено, че лицето е нарушило тази разпоредба, при все че тя не съдържа състав на административно нарушение. Тя е бланкетна (препращаща) правна норма и съдържанието на същата се запълва от конкретните разпоредби, уреждащи правилата на движение.

В чл. 6, т. 1 ЗДвП не се визират конкретни задължения, адресирани към водачите на пътни превозни средства, респ. не въвеждат някакви забрани за същите.

Така например, ако административнонаказващият орган, издавайки НП е приел, че преминавайки при червен сигнал на светофарната уредба, жалбоподателят не се е съобразил със светлинната сигнализация, то тогава в НП трябва да е посочено кой е нормативният акт, който вменява задължение на участниците в движението да не преминават при червен сигнал на светофарната уредба. В чл. 6, т. 1 ЗДвП не се посочва при наличие на конкретна светлинна сигнализация, какви действия следва да извършат участниците в пътното движение и в частност водачите на ППС.

А поведението, което следва да спазват водачите на пътни превозни средства при наличие на червен сигнал на светофарната уредба е конкретизирано в чл. 31, ал. 7, т. 1 от Правилника за прилагане на ЗДвП, а именно: червена светлина – означава „Преминаването е забранено“. Водачите на пътни превозни средства не трябва да преминават „стоп-линията“ или, ако няма такава, да преминават линията, на която е поставен светофарът. Когато светофарът е поставен в средата на кръстовището, водачите не трябва да навлизат в кръстовището или на пешеходната пътека.

Изводът е, че бланкетната норма на чл. 6, т. 1 ЗДвП се допълва от друга разпоредба – такава, която посочва конкретните правила за поведение на водачите на ППС при наличие на различна светлинна сигнализация. 

В чл. 57, т. 6 ЗАНН е предвиден един от реквизитите на НП – посочването на „законните разпоредби, които са били нарушени виновно“, а и нормата на чл. 42, т. 5 ЗАНН, задължава длъжностното лице, което съставя АУАН, да посочи законните разпоредби.

Ако не е посочил конкретната норма, въвеждаща задължение за водачите на ППС да не преминават на червен сигнал на светофарната уредба, АНО няма да е изпълнил задължението си да посочи точната правна норма, която е била нарушена. Непосочването на точната разпоредба, която е нарушена или посочването само на бланкетната норма е винаги съществено процесуално нарушение, защото засяга правото на защита на санкционираното лице да узнае какво точно нарушение му е вменено и кои текстове от закона и подзаконовите нормативни актове са предвидили за него задължения, които то не е изпълнило. Такова процесуално нарушение е съществено, поради което издаденото НП ще се яви незаконосъобразно и би следвало да бъде отменено изцяло.

В допълнение, ако в наказателното постановление е посочено, че с поведението на нарушителя е била създадена непосредствена опасност за движението, то трябва да е упоменато и в какво се изразява тази опасност.

Използвани източници:

  • Закон за движение по пътищата;
  • Правилник за прилагане на ЗДвП;
  • Закон за административните нарушения и наказания.