Наказателното постановление при установена концентрация на алкохол в кръвта – втора част

🔷 Адвокат Ивелин Йорданов
✅ Професионални правни услуги от адвокат с над 10 години опит.
✅ Процесуално представителство, консултации, изготвяне на документи.
📍 Варна | Работя и с клиенти от цялата страна
📞 0876 196 193 | ✉️ pravenanaliz@abv.bg
Моля, имайте предвид, че кантората не предоставя безплатни консултации.
Правно регламентираните процесуални изисквания, които трябва да се спазват при съставянето на акт за установяване на административно нарушение и издаването на наказателно постановление, създават гаранции за пълноценното участие на нарушителя в административния процес и неспазването им несъмнено накърнява правото на защита на лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност. Така, допуснати процесуални нарушения представляват съществени такива и са абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно.
Първата част на публикацията за наказателното постановление при установена концентрация алкохол в кръвта, можете да прочетете тук.
Стикерите
Съгласно чл. 6 от Наредба № 1/ 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/ или употребата на наркотични вещества или техни аналози, върху талонът за медицинско изследване се залепва един от стикерите, които следва да го придружават на основание чл. 3, ал. 3, а в чл. 17, ал. 4 от Наредбата е предвидено, че пробата с кръв се запечатва със стикера със серийния номер, придружаващ талона. Понякога стикери изобщо липсват.
Некоректно вписани часове
Случва се и в АУАН, НП или в талона за изследване да се запише грешен час на взетата проба или на управлението на МПС, от което обаче ще следва, че не е доказано, кога е извършено и установено нарушението.
И макар да се приеме, че е допусната техническа грешка при изписване съдържанието на атакуваното наказателното постановление, но доколкото липсва установен ред за нейното саниране, то трябва да се приеме, че наказателното постановление е незаконосъобразно.
Процедурата и протоколите за изследване
При медицинското изследване медицинският специалист описва състоянието на изследваното лице, поведенческите му реакции, степента на съзнанието му, както и абстинентните му прояви, когато има такива.
Резултатът от изследването, събраните анамнестични данни за налични заболявания (диабет, епилепсия и др.) и за приетите от изследваното лице лекарствени продукти през последните 24 часа се вписват в протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за концентрация на алкохол в кръвта и/ или употребата на наркотични вещества или техни аналози по образец съгласно приложение № 4. Протоколът се подписва от медицинския специалист извършил изследването.
Отказът на изследваното лице да подпише изготвения протокол за медицинско изследване се удостоверява с подписа на един свидетел.
В протокола за изследване се отбелязва серийният номер на стикера, за който вече стана дума.
По – нататък, пробите кръв за установяване концентрацията на алкохол в кръвта заедно с талона за изследване и протокола за медицинско изследване се изпращат за изследване в лаборатория.
За установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/ или употребата на наркотични вещества или техни аналози се изследва едната от представените проби кръв. Другата се съхранява като контролна при необходимост от повторен анализ.
Съгласно чл. 22, ал. 2 от Наредбата, изследванията за установяване концентрацията на алкохол в кръвта се извършват двукратно, като резултатите в отчетената крайна концентрация (отчетена до втория знак след десетичната запетая включително) не трябва да се различават с повече от 0,10 на хиляда при резултати до 1 на хиляда, а при резултати над 1 на хиляда – с до 10 % от стойността. При по – голяма разлика изследването се повтаря. Така напр. в протокола от първото изследване трябва да са вписани резултатите от две поредни изследвания, за да се установи спазването на това изискване.
Резултатите от химическото лабораторно изследване се отразяват в протокол за химическо изследване за определяне концентрацията на алкохол. Протоколът задължително съдържа данни за: имената, длъжността и местоработата на извършилия изследването специалист; имената и ЕГН на изследваното лице; кога, как и какви проби са постъпили за изследване; състоянието на пробите при постъпване в лабораторията; номерата на стикерите, с които са запечатани пробите; кога е извършено изследването; използваните аналитични методи и получените резултати. Протоколът се подписва от лицето, което е извършило изследването.
Липсата на реквизити в протоколите за медицинско изследване и химическа експертиза опорочава процедурата.
Концентрацията на алкохол се вписва в протокола с точност до втория знак след десетичната запетая и представлява средноаритметичната стойност от извършените измервания.
Накрая лабораторията, извършила изследването, изпраща протокола за медицинско изследване и протокола за химическо изследване на структурата, посочена в талона за изследване.
В седемдневен срок от връчване на наказателното постановление изследваното лице може да поиска за своя сметка повторно извършване на химически анализ чрез органа по производството, ако не е изтекъл срокът за съхранение на пробите, защото пробите и контролните проби към тях се съхраняват за срок не по – малък от 3 месеца.
Концентрация на алкохол в кръвта до 1.2 на хиляда води до носене на административнонаказателна отговорност, над 1.2 – наказателна такава.
Използвани източници:
- Наредба № 1/ 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/ или употребата на наркотични вещества или техни аналози.