Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание

🔷 Адвокат Ивелин Йорданов

Професионални правни услуги от адвокат с над 10 години опит.
Процесуално представителство, консултации, изготвяне на документи.

📍 Варна | Работя и с клиенти от цялата страна
📞 0876 196 193 | ✉️ pravenanaliz@abv.bg

Моля, имайте предвид, че кантората не предоставя безплатни консултации.

Освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е институт, в чийто обхват попадат случаите с по – ниска степен на обществена опасност на деянието и дееца.

Съгласно чл. 78а, ал. 1 и следващи от Наказателния кодекс, пълнолетно лице се освобождава от наказателна отговорност от съда и му се налага наказание от хиляда до пет хиляди лева, когато са налице едновременно следните условия: 

а)  за престъплението се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, когато е умишлено, или лишаване от свобода до пет години или друго по – леко наказание, когато е непредпазливо; 

б) деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на този раздел; 

в) причинените от престъплението имуществени вреди са възстановени. 

(4) Съдът, който налага глобата по ал. 1, може да наложи и административно наказание лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност за срок до три години, ако лишаване от такова право е предвидено за съответното престъпление. 

(5) Когато за извършеното престъпление е предвидено само глоба или глоба и друго по – леко наказание, административното наказание не може да надвишава размера на тази глоба. 

(6) Когато са налице основанията по ал. 1 и деянието е извършено от непълнолетно лице, съдът го освобождава от наказателна отговорност, като му налага административно наказание обществено порицание или възпитателна мярка. Съдът може да наложи и административно наказание лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност за срок до три години, ако лишаване от такова право е предвидено за съответното престъпление. 

(7) Алинеи 1-6 не се прилагат, ако причиненото увреждане е тежка телесна повреда или смърт, или деецът е бил в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, както и при множество престъпления както и когато престъплението е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му, освен в случаите, когато то е обида или клевета.

Според приетото в ТР № 1/ 2017 г. от ОСНК на ВКС, нормата на чл. 78а НК е императивна и задължава съответния орган винаги, когато констатира наличието на визираните в нея предпоставки, да я приложи, без да съобразява възможността чрез административна санкция да се постигнат целите на наказанието, предвид степента на обществена опасност на дееца. 

Така налагането на наказание, с което е приключило водено наказателно производство е винаги незаконосъобразно, когато са били налице предпоставките извършителят на престъплението да бъде освободен от наказателна отговорност. 

При определяне на наказанието за извършеното престъпление съдът преценява: степента на обществена опасност на деянието и на самия обвиняем (осъждания, освобождаван ли е от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК), други смекчаващи вината обстоятелства като напр. полагане на грижи за отглеждане и възпитание на деца, финансовото положение на обвиняемия във връзка и с определяне размера на глоба, отегчаващи вината обстоятелства като предходни административни нарушения.

Освободеният от наказателна отговорност се третира като неосъждано лице. Но с прилагането на чл. 78а, НК не се заличава престъпния характер на извършеното от подсъдимия деяние.

За съдебната реабилитация, можете да прочетете тук.

А за института на пълната реабилитация по чл. 88а НК – тук.

Съдебното решение, с което наказателният съд освобождава подсъдимия от наказателна отговорност и му налага административно наказание има за гражданския съд същата задължителна сила като влязлата в сила присъда, защото се постановява след като съдът се е произнесъл по въпросите извършено ли е деянието, противоправно ли е и виновен ли е деецът, по които въпроси присъдата е задължителна.

Възстановяване на причинените от престъплението имуществени вреди

Когато причинените от престъплението имуществени вреди са елемент от състава на престъплението и са установени по вид и размер, изискването на закона е те да бъдат възстановени напълно към постановяването на съдебния акт, а не възстановяването им да е предстоящо, напр. чрез покриване на щетите от съответна застрахователна агенция или в бъдещо изпълнение на постановено съдебно осъждане.

Но няма пречка възстановяването на вредите да се извърши и в хода на съдебното производство по делото.

Още след завършване на разследването

прокурорът може да внесе делото в съда с мотивирано постановление, с което прави предложение за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

Също след завършване на разследването, по предложение на прокурора или на защитника може да бъде изготвено споразумение между тях за решаване на делото, с което подсъдимият се освобождава от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Споразумението се одобрява от съда.

Друго специфично е, че решенията и новите присъди на апелативния съд, с които деецът е бил освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл. 78а НК, не могат да бъдат обжалвани по касационен ред.

Използвани източници:

  • Наказателен кодекс;
  • Наказателно – процесуален кодекс;
  • Практика на ВКС – https://www.vks.bg/search.html.