Фонд „Ремонт и обновяване“, в етажната собственост

Адвокат Ивелин Йорданов, гр. Варна, но принципно работя на територията на цялата страна. За контакти: тел. 0876 196 193, e-mail: pravenanaliz@abv.bg. Кантората не дава безплатни консултации.
Съгласно чл. 50, ал. 1 и следващи от Закона за управление на етажната собственост, общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд „Ремонт и обновяване“.
Сред правомощията на общото събрание на етажната собственост е и това да определя размера на паричните вноски във фонд „Ремонт и обновяване“.
При несъгласие с приети решения на ОС на ЕС, редът за атакуването на решенията е уреден в чл. 40 ЗУЕС – чрез провеждане на специално исково производство пред районен съд, при спазване на преклузивния 30 – дневен срок, като неупражняването на правото да се предяви иска в срок води до погасяване на правото на иск, включително и чрез възражения за незаконосъобразност на приетите от ОС на ЕС решения, в рамките на водени процеси срещу етажните собственици за изпълнение на произтичащите от решенията на ОС техни задължения.
Когато решенията на ЕС не са обжалвани или са потвърдени от съда, те влизат в сила и валидно обвързват членовете на етажната собственост, вкл. и тези станали такива след провеждане на конкретно събрание.
Според новелата на чл. 6, ал. 1, т. 9 ЗУЕС, собствениците са длъжни да заплащат разходите за ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт и основно обновяване на общите части на сградата, подмяна на общи инсталации или оборудване и вноските, определени за фонд „Ремонт и обновяване“, съразмерно с притежаваните идеални части.
Сумите за този фонд се внасят авансово от собствениците и формират приходната част на бюджета на ЕС. От 31.12.2024 г. в регистъра на етажната собственост, поддържан от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, чрез съответната община по местонахождението на сградата в режим на етажна собственост, се вписва информация и за размерът на определените ежемесечни вноски за фонд „Ремонт и обновяване“
И съобразно разпоредбата на чл. 50, ал. 2 ЗУЕС, средствата във фонда се набират от:
1. ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по – малко от един процент от минималната работна заплата за страната;
2. други източници.
Средствата във фонда се набират в сметка със специално предназначение, която се открива на името на етажната собственост или на сдружението. Разпореждането със паричните суми се извършва от председателя на управителния съвет (управителя) въз основа на решение за тяхното използване, прието от общото събрание.
Разходване
Средствата във фонда се разходват за:
1. извършване на дейности като ремонт, основно обновяване, реконструкция и преустройство на общите части или подмяна на общи инсталации и оборудване, след решение на общото събрание на собствениците;
2. извършване на неотложен ремонт, в който случай с решение на управителния съвет (управителя) незабавно могат да се отпускат финансови средства от фонда. Ако пък средствата са недостатъчни, председателят на управителния съвет (управителят) незабавно свиква общото събрание да приеме решение за набиране на средства за извършването на ремонта;
3. изпълнение на мерките и указанията от техническия паспорт на сградата (За техническия паспорт в сграда в режим на етажна собственост, можете да прочетете тук);
4. други разходи, определени с решение на общото събрание.
Давност на вноските за фонд „Ремонт и обновяване“
Вземанията за месечни вноски за поддръжка и управление на етажната собственост и за фонд „Ремонт и обновяване“ представляват периодични плащания по смисъла на чл. 111, б. „в” ЗЗД.
В ТР № 3/ 2012 г. на ОСГТК на ВКС, е разяснен точният смисъл на понятието „периодични плащания“, като е посочено, че тези плащания се характеризират с изпълнение на повтарящи се задължения за предаване на пари или други заместими вещи, имащи единен правопораждащ факт, чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми, без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви.
Вноските за поддръжка и
управление и за фонд „Ремонт и
обновяване“ на етажната собственост покриват посочените критерии, доколкото представляват
повтарящи се задължения за предаване на пари, имащи общ правопораждащ факт –
наличие на етажна собственост и решение на ОС, а размерът им е предварително
определен от ОС. Ето защо, тези вземания се погасяват с кратката 3 – годишна
давност на основание чл. 111, б. „в” ЗЗД.
Използвани източници:
- Закон за управление на етажната собственост;
- Закон за задълженията и договорите;
- Практика на ВКС – https://www.vks.bg/search.html.