Пречене на орган на властта да изпълни задълженията си, престъпление по чл. 270 НК

Адвокат Ивелин Йорданов, гр. Варна, но принципно работя на територията на цялата страна. За контакти: тел. 0876 196 193, e-mail: pravenanaliz@abv.bg. Кантората не дава безплатни консултации.
Съгласно чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс, който противозаконно пречи на орган на властта, частен съдебен изпълнител или помощник -частен съдебен изпълнител да изпълни задълженията си, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба от петстотин до две хиляди лева.
Следващата алинея регламентира, че когато задълженията на органа на властта са свързани с контрол върху трафик на наркотични вещества, аналози или прекурсори, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от десет хиляди до петдесет хиляди лева.
Престъпленията по Глава осма от НК, в чиито обхват е и горната разпоредба, са насочени против дейността на държавните органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции.
Тези престъпления могат да бъдат извършени както от лица извън системата на държавните органи, така и от такива работещи в държавни органи.
Изпълнителното деяние на престъплението по чл. 270, ал. 1 НК се осъществява чрез такова поведение на дееца, което в нарушение на законовите норми обективно затруднява, възпрепятства органите на власт при осъществяване на служебните им задължения.
За обективната съставомерност на престъплението е необходимо да бъде установено:
1. че деецът противозаконно е попречил на орган на властта да изпълни задълженията си;
2. че изпълнителното деяние е извършено спрямо орган на власт, съгласно дефиницията по чл. 93, т. 2 НК („Орган на власт“ са органите на държавна власт, органите на държавно управление, органите на съдебната власт, както и служителите при тях, които са натоварени с упражняването на властнически функции);
3. поведението на дееца трябва да е създало пречки не за нещо друго, а за изпълнение на служебни задължения.
В реш. № 113/ 2014 г., ВКС допълва, че чл. 270, ал. 1 НК не визира само и единствено осъществена от дееца активна дейност по създаване на противозаконни пречки в работата на надлежните субекти, а включва всяко умишлено действие или бездействие, респективно съвкупност от такива, препятстващи изпълнението на възложените на държавните органи и на лицата с публични функции служебни задължения.
Някои отграничения
При провинението по чл. 270, ал. 1 НК, действията на дееца трябва да са насочени не против реда и общественото спокойствие въобще, а против реда на управлението.
Тъй като събразно новелата на чл. 325, ал. 1 НК, който извърши непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, се наказва за хулиганство с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание.
А следващата ал. 2, предвижда, че когато деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта или представител на обществеността, изпълняващ задължения по опазване на обществения ред, или когато то по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм или дързост, наказанието е лишаване от свобода до пет години.
Деянието по ал. 2 на чл. 325 НК не може да се квалифицира като самостоятелно престъпление по чл. 270 НК, защото е елемент от квалифицирания състав на хулиганството.
За престъплението „хулиганство”, телесната повреда по „хулигански подбуди” и личният мотив, можете да прочетете тук.
А за така нареченото „дребно хулиганство” – тук.
Противозаконното пречене на орган на властта да изпълни задълженията си трябва да се отграничи и от напр. отказът да се изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението да се спре с МПС при подаден сигнал, което съставлява административно нарушение съгл. чл. 175, ал. 1, т. 4 ЗДвП (наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението).
Съставът на престъплението по чл. 270, ал. 1 НК е идентичен пък с нормата на чл. 264, ал. 1 от Закона за МВР, която обаче регламентира административнонаказателна отговорност за лице, което противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си (който противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление).
Примери из съдебната практика
Подсъдимият отказвал да предостави документите си за проверка, поставял условия на полицейските служители – да му се представят неколкократно, да ги заснеме с мобилния си телефон преди да бъде тестван за употреба на алкохол, влизал в пререкания с тях, напускал мястото на проверката, не изпълнявал инструкциите им за валидно тестване за алкохол. Подсъдимият затруднявал нормалното осъществяване на правомощията на органите на полицията, за да отложи във времето установяването на неговата самоличност и тестването с дрегер употребата на алкохол, като по този начин нарушил съществено обществените отношения, закрилящи реда на управлението. Така очертаните действия и бездействия на подсъдимия са препятствали изпълнението на служебните задължения на полицейските органи – да извършат проверка на документите на подсъдимия и евентуалната употреба на алкохол от него. Поведението на подсъдимия, свързано с поставяне на условия, създаване на пречки компетентните органи да изпълнят задълженията си по ЗДвП, покриват признаците на състава на престъпление по чл. 270, ал. 1 НК, а не както подсъдимият претендира на административното нарушение по чл. 175, ал. 1, т. 3 ЗДвП (фрамент от реш. № 355/ 2023 г. на ВКС).
А според възприетото в реш. № 142/ 2013 г., също на ВКС, налице е извършено престъпление по чл. 270, ал. 1 НК, когато деецът е попречил на полицейски орган да извърши проверка на таксиметров автомобил, управляван от водач без свидетелство за управление на МПС, като е наредил в качеството на лизингодател и собственик на автомобила на извикания правоспособен водач да не изпълнява полицейското разпореждане за откарване на автомобила до РУП за проверка.
Използвани източници:
- Наказателен кодекс;
- Закон за МВР;
- Закон за движението по пътищата;
- Практика на ВКС – https://www.vks.bg/search.html.