Прокурорската проверка по чл. 145 от Закона за съдебната власт

Адвокат Ивелин Йорданов, гр. Варна, но принципно работя на територията на цялата страна. За контакти: тел. 0876 196 193, e-mail: pravenanaliz@abv.bg. Кантората не дава безплатни консултации.
Съгласно чл. 145, ал. 1 и следващи от Закона за съдебната власта, при изпълнение на предвидените в закона функции прокурорът може:
1. да изисква документи, сведения, обяснения, експертни мнения и други материали, като определя срок за получаването им;
2. лично да извършва проверки;
3. да възлага на съответните органи при данни за престъпления или за незаконосъобразни актове и действия да извършват проверки и ревизии в определен от него срок, като му представят заключения, а при поискване – и всички материали;
4. да призовава граждани или упълномощени представители на юридически лица, като при неявяването им без уважителни причини може да разпореди принудително довеждане;
5. да изпраща материалите на компетентния орган, когато установи, че има основание за търсене на отговорност или за прилагане на принудителни административни мерки, които не може да осъществи лично;
6. да прилага предвидените от закона мерки при наличие на данни, че може да бъде извършено престъпление от общ характер или друго закононарушение.
(2) Проверката по ал. 1, т. 2 и 3 се извършва в двумесечен срок, който при необходимост може да бъде удължен еднократно от административния ръководител на съответната прокуратура с един месец. Прокурорът се произнася по материалите от проверката в срок до един месец от получаването им.
(3) Разпорежданията на прокурора, издадени в съответствие с неговата компетентност и закона, са задължителни за държавните органи, длъжностните лица, юридическите лица и гражданите.
(4) Държавните органи, юридическите лица и длъжностните лица са длъжни да оказват съдействие на прокурора при изпълнение на правомощията му и да му осигуряват достъп до съответните помещения и места.
(5) В рамките на своята компетентност и в съответствие със закона прокурорът може да дава задължителни писмени разпореждания на полицейските органи.
(6) Прокурорът протестира и иска отмяна или изменение на незаконосъобразни актове в срока и по реда, предвидени със закон. Той може да спре изпълнението на акта до разглеждането на протеста от съответния орган, ако това е предвидено със закон.
Предварителната проверка се разпорежда от прокурор и се извършва от органите на МВР.
Пострадалият или неговите наследници, ощетеното юридическо лице и лицето, направило съобщение за извършено престъпление, имат право на достъп до материалите от проверката по чл. 145, ал. 1, т. 2 и 3 от Закона за съдебната власт.
В реш. № 60160/ 2021 г., ВКС приема, че по своето естество предварителната проверка не може да бъде приравнена на наказателно или на административнонаказателно производство, още повече, че тя не приключва с налагане или дори с предложение за налагане на конкретно наказание.
Целта на предварителната проверка е събиране на достатъчно данни за извършено престъпление, без да се извършват следствени действия, без да се събират доказателства, като събраната информация няма процесуална стойност, а е необходимо отново да се събере и провери, но вече чрез способите в НПК
Така, получените данни могат да бъдат само индиция за дадено престъпно поведение, но не са доказателства по смисъла на НПК.
Възобновяване на наказателно дело
Възобновяването на наказателните дела е извънреден способ за проверка на влезлите в сила съдебни актове, който цели постигането на законосъобразен, правилен и справедлив съдебен акт.
За възобновяването на наказателно дело, когато се разкрият нови обстоятелства или доказателства, можете да прочетете тук.
Възобновяване по чл. 422, ал. 1,т. 3 от НПК (чрез разследване се разкрият обстоятелства или доказателства, които не са били известни на съда, постановил присъдата, решението, определението или разпореждането, и имат съществено значение за делото) може да се претендира и при установени чрез разследване по прокурорска проверка обстоятелства.
Съгласно практиката на ВКС по възобновяване на наказателни дела, под „разследване” за констатирането на релевантни за отмяната на влязъл в сила съдебен акт обстоятелства и факти, трябва да се разбира не само дейността, реализирана чрез способите и средствата на наказателния процес, но така също и всяка друга процесуална или извън процесуална форма на установяване на такива обстоятелства и факти, която е способна да гарантира тяхната обективност и достоверност – процес по ГПК или по АПК или прокурорска проверка по чл. 145, ал. 1 ЗСВ (напр. реш. № 162/ 2017 г., ВКС).
Използвани източници:
- Закон за съдебната власт;
- Наказателно – процесуален кодекс;
- Практика на ВКС – https://www.vks.bg/search.html.