Особености на принудителните административни мерки по Закона за акцизите и данъчните складове
Адвокат Ивелин Йорданов, тел. 0876 196 193, e-mail: pravenanaliz@abv.bg. Кантората не дава безплатни консултации. Партнирам си с адвокати от различни населени места, поради което поемам ангажименти и извън гр. Варна. Ако искате да спечеля и Вашето съдебно дело не се колебайте да ми се доверите!
Принудителните административни мерки по смисъла на чл. 22 от Закона за административните нарушения и наказания, целят предотвратяване и преустановяване на административните нарушения, както и предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях.
За ПАМ „запечатване на търговски обект” по ЗДДС, можете да прочетете тук.
А за ПАМ по Закона за движение по пътищата – тук.
Принудителните административни мерки са самостоятелна форма на административна принуда, която принципно не бива да се обвързва с административно наказание, защото ПАМ не са част от санкционната система на административните наказания.
Но именно такива допълнителни санкции са предвидените в Закона за акцизите и данъчните складове, принудителни мерки
по чл. 124б, ал. 1 – запечатване на обекта или обектите, където е установено нарушението, и чл. 124в, ал. 1 – при налагане на принудителната административна мярка по чл. 124б, ал. 1 се забранява и достъпът до обекта или обектите на нарушителя, а наличните стоки, с изключение на тези, които са предмет на нарушение, се отстраняват от лицето или от упълномощено от него лице в срок, определен от органа, наложил принудителната административна мярка.
Активирането на тези мерки законодателят обвързва с налагането на административно наказание по чл. 124а – лишаване от право да се упражнява определена дейност или дейности в обекта или обектите, където е установено нарушението, в редица случаи, някои от които са:
- когато лице, което е задължено и не се регистрира по Закона за акцизите и данъчните складове;
- който съхранява, предлага или продава в търговски складове или обекти тютюневи изделия без да има разрешение за продажба на тютюневи изделия;
- когато данъчно задължените по ЗАДС лица не използват средства за измерване и контрол, отговарящи на изискванията на този закон и нормативните актове по прилагането му, и т.н.
Административният орган няма право на самостоятелна преценка дали да наложи принудителна административна мярка при осъществено административно нарушение, включващо се в предметния обхват на хипотезата на чл. 124а, ал. 1 ЗАДС, той действа при условията на обвързана компетентност.
Така, ПАМ по ЗАДС се прилагат не по повод на административното нарушение, а по повод на наложеното заради него административно наказание.
А изпълнението на наказанието е предпоставка пък за прекратяването на ПАМ, както регламентира и чл. 124б, ал. 5 ЗАДС, който гласи, че принудителната административна мярка се прекратява от органа, който я е наложил, по искане на административнонаказаното лице и след като бъде доказано от него, че глобата или имуществената санкция е заплатена изцяло. Отпечатването се извършва при задължение за съдействие от страна на лицето.
От друга страна, съдебната практика е категорична, напр. реш. № 14677/ 2018 г. на Върховен административен съд, че отмяната на наказателното постановление лишава ПАМ от фактическо основание, така наложените административни мерки стават незаконосъобразни като издадени при основание, което е отпаднало.
За ПАМ при отнемане на всички контролни точки – тук.
А за ПАМ „временно отнемане на лиценза” по Закона за хазарта – тук.
Но независимо от съществуващата връзка с наказателното постановление, заповедта за налагане на принудителна административна мярка има самостоятелно значение и подлежи на самостоятелен контрол. И ПАМ по ЗАДС се обжалват по реда на АПК.
Нещо повече, в реш. № 4377/ 2015 г., състав на ВАС постулира, че законът не поставя условие наказателното постановление да е влязло в сила, за да е налице правно основание за налагане на ПАМ. Т.е. ПАМ може да се наложи и след издаването на НП.
Някои други особености при налагане на ПАМ по чл. 124б и чл. 124в ЗАДС
Смисълът на ПАМ по чл. 124б, ал. 1 ЗАДС (запечатване на обекта или обектите, където е установено нарушението) е да се осигури и обезпечи изпълнението на наложеното административно наказание „лишаване от право да се упражнява определена дейност или дейности“, тъй като съгласно чл. 124а, ал. 1 ЗАДС, то се изпълнява в обекта, където е установено нарушението.
Затова при липса на наложено административно наказание „лишаване от право да се упражнява определена дейност или дейности“, принудителна административна мярка „запечатване на обекта или обектите“ не може да се налага.
На следващо място, излагането на конкретни мотиви относно целите, които се преследват с налагането на мярката, не е необходимо, а посочването на съответното наказателно постановление индивидуализира в достатъчна степен административното нарушение и релевантните констатации, обосновали ангажирането на административнонаказателната отговорност на дееца, според възприетото в реш. № 5957/ 2021 г., ВАС.
Също така, в хипотезите на чл. 124б, ал. 1 и чл. 124в, ал. 1 ЗАДС, административният орган действа при условията на обвързана компетентност, при която следва срокът на наложените ПАМ да съответства на срока на лишаване от съответното право (из реш. № 2433/ 2013 г., ВАС).
Според новелата на чл. 124а ЗАДС, лицето се лишава и от право да упражнява определена дейност или дейности в обекта или обектите, където е установено нарушението, за срок от един месец. В случаите на повторно нарушение лицето се лишава от право да упражнява определената дейност или дейности за срок от 2 до 6 месеца. А относно ПАМ – принудителна административна мярка по чл. 124б ЗАДС запечатване на обекта или обектите, където е установено нарушението, се прилага за срок един месец, а при повторно нарушение – за срок от 2 до 6 месеца.
Освен това, принудителната административна мярка се прилага с мотивирана заповед на директора на компетентната териториална дирекция или на оправомощено от него длъжностно лице по местонахождението на обекта. Заповедта подлежи на предварително изпълнение, освен ако съдът разпореди друго.
Използвани източници:
- Закон акцизите и данъчните складове;
- Практика на ВАС – https://legalacts.justice.bg/.