„Басейнът“ – самостоятелен обект, строеж, търпимост



Адвокат Ивелин Йорданов, тел. 0876 196 193, e-mail: pravenanaliz@abv.bg. Кантората не дава безплатни консултации. Партнирам си с адвокати от различни населени места, поради което поемам ангажименти и извън гр. Варна. Ако искате да спечеля и Вашето съдебно дело не се колебайте да ми се доверите! 

Самостоятелен обект

Като елемент на застрояването, басейнът може да бъде съоръжение от допълващото застрояване – чл. 46, ал. 2 ЗУТ, а може да бъде и самостоятелен обект на правото на собственост, да е отделна, самостоятелна вещ, като „открит обект за спортни дейности“ по смисъла на пар. 5, т. 68, б. „а“ от ДР на Закона за устройство на територията.

Басейните не са самостоятелен обект на правото на собственост, ако са елемент от допълващото застрояване – с обем до 100 куб. метра в оградени поземлени имоти и за изграждането им не се изисква одобряването на инвестиционен проект за издаване на разрешение за строеж (чл. 147, ал. 1, т. 4 ЗУТ) или пък дори и да са с по – голям обем и да са изградени въз основа на одобрен инвестиционен проект, към тях няма предвидени установените в § 5, т. 68, б. „а“ от ДР на ЗУТ спомагателни постройки и съоръжения, свързани с тяхното функциониране – санитарни възли, съблекални, монтажни трибуни, преместваеми сезонни покрития и др.

За оградата като самостоятелен обект, можете да прочетете тук.

В случаите, в които басейнът отговаря на предвидените в пар. 5, т. 68 ДР на ЗУТ изисквания за „открит обект“ – изграден въз основа на одобрен инвестиционен проект, включващ и необходимите спомагателни постройки и съоръжения, свързани с функционирането на му – санитарни възли, съблекални, монтажни трибуни, преместваеми сезонни покрития и др., които са изградени и съществуват на място, той е самостоятелна вещ, самостоятелен обект на правото на собственост.

В реш. № 199/ 2015 г. на ВКС се приема, че паркоместата и басейните, изградени в незастроената част на дворното място не са самостоятелни обекти на правото на собственост. Те не са и поземлени сервитути (няма господстващ имот). Върху тях може да се учредява вещно право на ползване (единственият, уреден в действащото право личен сервитут), тъй като в този случай няма изискване за реалното им обособяване като самостоятелни обекти, но така учреденото ограничено вещно право е непрехвърлимо и се прекратява със смъртта или прекратяването на юридическата личност на титуляря. 

Строежът

Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 6, във връзка с чл. 147, ал. 1, т. 4 от ЗУТ, басейните са строежи от шеста категория.  

За техническият паспорт на нов строеж – тук.

Басейнът представлява строеж по смисъла на ЗУТ и пар. 5, т, 38 от ДР, който гласи, че „Строежи“ са надземни, полуподземни, подземни и подводни сгради, постройки, пристройки, надстройки, укрепителни, възстановителни работи, консервация, реставрация, реконструкция по автентични данни по смисъла на чл. 74, ал. 1 от Закона за културното наследство и адаптация на недвижими културни ценности, огради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, благоустройствени и спортни съоръжения, както и техните основни ремонти, реконструкции и преустройства със и без промяна на предназначението.

Съгласно чл. 148, ал. 1 от ЗУТ, строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно този закон – въз основа на издадено по съответния ред разрешение за строеж, като съответно чл. 151, ал. 1 от ЗУТ предвижда изключенията, при които разрешение за строеж не се изисква, напр. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации и др.

Така, за басейн с обем до 100 куб.м, изграден в поземлен имот, се изисква разрешение за строеж без одобряване на инвестиционен проект, но със становище на инженер – конструктор.

Търпимост

Съгласно чл. 225, ал. 2, т. 2 ЗУТ, строеж или част от него е незаконен, когато се извършва без необходимите одобрени проекти и/ или разрешение за строеж. Кметът на общината или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за премахване на незаконни строежи от ІV до VІ категория.

А за заповедта на Кмета на община за премахване на незаконно строителства – тук.

Но липсата на издадено разрешение за строеж не е основание да се отрече търпимост на строежа. Режимът на търпимост препятства премахването на строежа от компетентните органи.

Преди издаването на заповед за премахване на незаконен строеж административният орган следва да извърши проверка за търпимост по смисъла на пар. 16 от Преходните разпоредби на ЗУТ, респ. по пар. 127, ал. 1 от ПЗР ЗИДЗУТ от 2012 г., ако има забрана за премахването му. Такова задължение има и съдът, при обжалване действията на административния орган, независимо дали този орган е изследвал това обстоятелство.  

Пар. 16 ПР на ЗУТ има четири алинеи. В три от тях са регламентирани различни хипотези на търпимост в зависимост от момента на изграждане на строежите. Първата касае строежи, изградени до 07.04.1987 г.

Втората алинея се отнася до незаконните строежи, започнати в периода от 08.04.1987 г. до 30.06.1998 г.

Ал. 3 касае незаконните строежи, чието изграждане е започнало след 30.06.1998 г. до обнародването на ЗУТ на 02.01.2001 г.

Новелата на пар. 127, ал. 1, гласи че строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

А според пар.184, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ДВ, бр. 65 от 2003 г.), строежи, извършени незаконно до влизане в сила на този закон, могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби. Такива строежи, незаявени за узаконяване до влизането в сила на този закон, могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон.

Например, ако се приеме, че басейнът е изграден през 1993 г., тогава следва да се разгледа хипотезата на пар. 16, ал. 2 от ПР на ЗУТ, според която незаконни строежи, започнати в периода 08.04.1987 г. до 30.06.1998 г., но неузаконени до влизане в сила на ЗУТ – 31.03.2001 т., не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни и градоустройствени планове или по правилата и нормите, действали по време на извършването им или съгласно ЗУТ и декларирани от собствениците им пред одобряващите органи до 31.12.1998 г. Такава декларация трябва да се намира в техническата служба на общината.

Използвани източници: