„Краткосрочното пребиваване“ на чужденец в Р. България

Чужденец е всяко лице, което не е български гражданин. Чужденец е и лице без гражданство – лице, което не се разглежда като гражданин от нито една държава в съответствие с нейното законодателство.

Визата представлява разрешение за влизане и пребиваване или летищен транзит, в Р. България. Една от визите за пребиваване дава възможност на чужденец за краткосрочно пребиваване у нас.

Съобразно новелата на чл. 23 от Закона за чужденците в Р. България, краткосрочното пребиваване е до 90 дни в рамките на всеки 180 дневен период от датата на влизането в страната. Като този срок не е приложим за чужденците, получили закрила по Закона за убежището и бежанците.

Така, съгласно и чл. 14, ал. 1 ЗЧРБ, виза за краткосрочно пребиваване може да бъде издадена на чужденец, който има намерение да премине транзит през територията на Република България или да пребивава краткосрочно на нейна територия за срок до 90 дни в рамките на всеки 180 дневен период. 

Визата за краткосрочно пребиваване може да бъде със срок на валидност до 5 години и да бъде издадена за еднократно, двукратно или многократно влизане.

В чл. 14, ал. 5 ЗЧРБ са разписани изискванията към чужденец, при издаване на виза за краткосрочно пребиваване за многократно влизане, със срок на валидност до 5 години, а именно когато чужденецът:

1. притежава валиден пътен документ, който му дава право да влезе на територията на Република България, издаден е в рамките на последните 10 години и е със срок на валидност най – малко три месеца след планираната дата на отпътуване от територията на Република България, освен при извънредни обстоятелства или хуманитарни причини; 

2. е обосновал целта и условията на планирания престой и това, че разполага с достатъчно средства за издръжка както за срока на планирания престой на територията на Република България, така и за завръщането си в страната на произход или за транзита към трета страна, в която е гарантирано неговото приемане, или че е в състояние законно да придобие тези средства.

Многократната виза

със срок на валидност до 5 години може да бъде издадена и на чужденци, които обосноват намерението си за редовно пътуване, при условие че докажат своята добросъвестност и надеждност и правомерното използване на предишни визи, своето икономическо положение в държавата на произход и действителното си намерение да напуснат територията на Република България преди изтичането на визата, за която кандидатстват.

Краткосрочните многократни визи може да бъдат издадени за следните срокове на валидност, освен ако валидността на визата не превишава валидността на документа за пътуване (чл. 14, ал. 6 ЗЧРБ):

1. до една година, при условие че чужденецът е получил и по законен начин е използвал три визи в рамките на последните две години; 

2. до две години, при условие че през последните две години чужденецът е получил и правомерно е използвал предходна многократна виза със срок на валидност до една година; 

3. до 5 години, при условие че през последните три години чужденецът е получил и правомерно е използвал предходна многократна виза със срок на валидност до две години; визите за летищен транзит не се вземат предвид при издаването на визи за многократно влизане. 

При спазване на горепосочените условия и съгл. чл. 8, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим, многократна виза за краткосрочно пребиваване може да бъде издадена на чужденец, който:

1. поддържа трайни делови контакти с български физически или юридически лица, извършващи стопанска дейност по смисъла на Търговския закон;

2. поддържа трайни делови контакти с български юридически лица, извършващи дейност по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел;

3. поддържа трайни делови контакти с представителства на чуждестранни юридически лица, регистрирани съгласно чл. 24 от Закона за насърчаване на инвестициите;

4. има значителен личен принос за развитието на двустранните отношения с Република България;

5. е член на семейство на български гражданин по смисъла на Закона за чужденците в Република България;

6. е член на семейството на гражданин на държава – членка на Европейския съюз, на Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария, който пребивава дългосрочно в Република България;

7. е член на семейството на чужденец, който пребивава дългосрочно в Република България – при запазване на обичайното си местопребиваване в чужбина;

8. е водач от международния автомобилен транспорт или член на екипаж на железопътен транспорт на пътници и товари;

9. е добросъвестен и пътува до територията на Република България с цел туризъм.

По изключение, когато това се налага от държавния интерес или от извънредни обстоятелства, органите за граничен контрол на граничните контролно – пропускателни пунктове могат да издават еднократни визи за краткосрочно пребиваване с цел транзитно преминаване със срок до два дни, ако друго не е предвидено в международен договор, или – визи за краткосрочно пребиваване с цел планирано пребиваване със срок на пребиваване до 15 дни. За издадените визи незабавно се уведомява Държавна агенция „Национална сигурност“.

Така, независимо от декларираните със заявлението за издаване на виза данни, въз основа на резултатите от извършени проверки и оценката на риска оправомощените длъжностни лица имат право да определят по – кратки срокове на валидност на визата и на продължителност на разрешеното пребиваване. От друга страна, срокът на валидност на виза за краткосрочно пребиваване и на разрешения с нея срок на пребиваване може да бъде продължен еднократно от службите за административен контрол на чужденците по причини от хуманитарен характер, при извънредни обстоятелства или при наличие на държавен интерес чрез полагане на персонализиран визов стикер и печат на издаващия орган в паспорта или заместващия го документ за пътуване по ред, определен в правилника за прилагане на закона.

Виза за краткосрочно пребиваване може да бъде издадена и на чужденец, който желае да извършва сезонна работа при условията на чл. 24л ЗЧРБ, т.е. когато се касае за сезонна работа за срок до 90 дни без прекъсване.

За процедурата по наемане на сезонни работници – чужди граждани, можете да прочетете тук.

Принципно директорите на дирекция „Миграция“, на Столична дирекция на вътрешните работи, на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи или оправомощени от тях длъжностни лица, издават или отказват издаването на разрешение за краткосрочно пребиваване на чужденец на територията на Р. България.

По изключение, както се упомена, когато това се налага от държавния интерес, от извънредни обстоятелства или по хуманитарни причини, органите за граничен контрол на граничните контролно – пропускателни пунктове могат да издават еднократни визи за краткосрочно пребиваване с валидност и разрешен срок на пребиваване до 15 дни.

При подаване на заявления за издаване на визи за краткосрочно пребиваване се снемат пръстови отпечатъци, с изключение на деца на възраст под 12 години или лица, при които снемането на пръстови отпечатъци е физически невъзможно.

Документи и информация, които се представят от кандидата при подаване на заявление за издаване на виза за краткосрочно пребиваване

Те са поместени са в чл. 17 от Наредбата, а именно:

1. следните документи и информация:

  • редовен документ за задгранично пътуване, който отговаря на следните условия:

а) срокът на валидност изтича най – малко три месеца след планираната дата на отпътуване от територията на Република България или в случай на многократни посещения – след последната планирана дата на отпътуване от територията на Република България; при надлежно обосновани спешни случаи това условие може да не бъде спазено;

б) съдържа най – малко две празни страници;

в) е издаден в рамките на предходните 10 години;

  • фотокопие от страниците на документа за задгранично пътуване с личните данни и с положените визи и/ или фотокопие на притежаваните разрешения за пребиваване за следващите по маршрута държави и за държавата – цел на пътуването, ако такива са необходими;
  • снимка, сканирана или направена в момента на подаване на заявлението;
  • десет пръстови отпечатъка (пръстовите отпечатъци се снемат дигитално от положени върху равна повърхност пръсти в съответствие със стандартите на ИКАО и Решение 2006/648/ЕО на Комисията от 22 септември 2006 г. за определяне на техническите спецификации относно стандартите за биометрични характеристики, свързани с разработването на Визова информационна система (OB, L 348M, 24.12.2008 г., специално българско издание: глава 19, том 08, стр. 64 – 66));
  • документ за платена визова такса.
  • при подаване на заявление за издаване на виза с изключение на виза за летищен транзит, кандидатите представят валидна медицинска застраховка за пътуване в чужбина, която да обхваща периода на планирания престой или, ако се кандидатства за многократна виза, периода на първото планирано посещение или транзитно преминаване с минимален размер на покритие 30 000 евро. Застраховката трябва да може да покрие всички разходи, които може да възникнат във връзка с репатриране по медицински причини, за спешна медицинска помощ и/ или болнично лечение по спешност или смърт на територията на Република България. Кандидатите за многократна виза за краткосрочно пребиваване представят застрахователна полица само за периода на първото планирано посещение и подписват декларацията, съдържаща се в заявлението по образец, че са запознати със задължението да притежават застрахователна полица при всяко следващо влизане в Република България.

Кандидатите сключват застраховка в държавата на своето пребиваване. По изключение, когато това е невъзможно, застраховката се сключва в друга държава. В случаите, когато друго лице сключва застраховка от името на кандидата, се прилагат условията, посочени по-горе.

2. документи, обосноваващи целта на пътуването, и копия на тях;

3. доказателства, удостоверяващи притежаването на необходимите финансови средства за издръжка в размер минимум 50 евро за всеки ден от поискания със заявлението за виза престой или тяхната равностойност в левове или в друга свободно конвертируема валута, но не по – малко от 500 евро или тяхната равностойност в левове или в друга свободно конвертируема валута, или документ за предплатени туристически услуги;

4. доказателства, удостоверяващи притежаването на необходимите финансови средства за осигуряване на настаняване, но не по-малко от 50 евро за всеки ден от поискания със заявлението за виза престой или тяхната равностойност в левове или в друга свободно конвертируема валута, или документ за предплатени нощувки в туристическо средство за подслон, или покана – декларация от българско физическо или юридическо лице, с която то се задължава да покрие всички възникнали разходи за периода на пребиваване на чужденеца на територията на Република България;

5. доказателства, удостоверяващи притежаването на необходимите финансови средства за напускане на страната, или билет, а при влизане с управлявано от лицето моторно превозно средство – средства в размер най – малко 100 евро или тяхната равностойност в левове или в друга свободно конвертируема валута.

(2) Поканата – декларация, изготвена от физическо лице за издаване на виза за краткосрочно пребиваване с цел частно посещение на чужденец в Република България, се изготвя по образец съгласно приложение № 3, заверена от нотариус и от службите за административен контрол на чужденците, при представяне на следните документи:

1. декларация за имотно състояние на канещото лице;

2. удостоверение за доходи, издадено от местоработата на канещото лице, или копие от данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за предходната година с входящ номер от съответната териториална дирекция на Националната агенция по приходите.

(3) Покана – декларация от физическо или юридическо лице, извършващо дейност по Търговския закон, за издаване на виза за краткосрочно пребиваване с цел бизнес отношения се изготвя по образец съгласно приложение № 4, подписана и подпечатана от канещото лице, заверена от нотариус и от службите за административен контрол на чужденците, при представяне на следните документи:

1. документи за актуалното състояние, като:

а) в случай на регистрация по Закона за търговския регистър актуалното състояние ще се проверява по служебен път съгласно чл. 23, ал. 4 от Закона за търговския регистър въз основа на посочен ЕИК, или

б) удостоверение за актуално състояние – оригинал или нотариално заверено копие, издадено от съответния съд не по – рано от 3 месеца преди подаване на заявлението, ако е неприложима буква „а“;

2. копие от данъчна декларация на канещото лице за предходната година с входящ номер от съответната териториална дирекция на Националната агенция по приходите.

(4) Покана – декларация от юридическо лице, регистрирано по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, за издаване на виза за краткосрочно пребиваване с цел бизнес отношения се изготвя по образец съгласно приложение № 5, подписана и подпечатана от канещото лице, заверена от нотариус и от службите за административен контрол на чужденците, при представяне на следните документи:

  • удостоверение за актуално състояние на юридическото лице, издадено от съответния окръжен съд (със срок на валидност до 3 месеца);

(5) Покана – декларация от представителство на чуждестранно юридическо лице, регистрирано по чл. 24 от Закона за насърчаване на инвестициите, за издаване на виза за краткосрочно пребиваване с цел бизнес отношения се изготвя по образец съгласно приложение № 6, подписана и подпечатана от канещото лице, заверена от нотариус и от службите за административен контрол на чужденците, при представяне на следните документи:

1. сертификат за актуално състояние на представителството, издадено от Българската търговско – промишлена палата (със срок на валидност до 3 месеца);

2. копие от удостоверение за регистрация в съответната териториална дирекция на Националната агенция по приходите.

(6) За заверка на поканите – декларации по ал. 2 – 5 се заплаща такса съгласно Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.

(7) В случаите по ал. 4 данните относно регистрацията на юридическо лице с нестопанска цел се проверяват служебно.

Продължаване срока на валидност на виза за краткосрочно пребиваване

Съгласно чл. 11 от Правилника за прилагане на ЗЧРБ, за продължаване срока на валидност на виза за краткосрочно пребиваване и на разрешения с нея срок на пребиваване или на срока за пребиваване на чужденци, които са влезли в страната при условията на безвизов режим за краткосрочно пребиваване, при извънредни обстоятелства, при наличие на хуманитарни причини или на държавен интерес, чужденецът подава лично заявление по образец съгласно приложение № 2 в дирекция „Миграция“ на МВР или в сектори и групи „Миграция“ при ОДМВР преди изтичането на разрешения срок на пребиваване, към което прилага:

1. своя паспорт или заместващ го документ за пътуване и копие от страниците със снимката, личните данни, печата на органите за граничен контрол при последното влизане в Република България, а когато това е относимо – и на притежаваната виза;

2. документи, обосноваващи наличието на извънредни обстоятелства или хуманитарни причини по смисъла на ал. 1 или 2;

3. доказателства за стабилни, редовни, предвидими и достатъчни средства за издръжка, жилище и медицинска застраховка за срока на заявеното продължаване на визата и на пребиваване в страната.

Срокът на валидност на виза за краткосрочно пребиваване и на разрешения с нея срок на пребиваване може да бъде продължен еднократно от службите за административен контрол на чужденците по причини от хуманитарен характер, при извънредни обстоятелства или при наличие на държавен интерес чрез полагане на персонализиран визов стикер и печат на издаващия орган в паспорта или заместващия го документ за пътуване по ред, определен в правилника за прилагане на закона.

Използвани източници:

  • Закон за чужденците в Р. България;
  • Правилник за прилагане на ЗЧРБ;
  • Наредба за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим.