Някои основания за отстраняване на кандидат/ участник от участие в процедура за възлагане на обществена поръчка
Целта на процедурата за избор на изпълнител е не само да бъде избран изпълнител, с възможност да изпълни предмета на поръчката, но и такъв, който ще я изпълни по начин, напълно съответстващ на предварително заложените изисквания, с които участниците са се съгласили с подаването на офертите. Така и съгласно чл. 39, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, с подаването на оферти се счита, че участниците се съгласяват с всички условия на възложителя.
В зависимост от вида и етапа на процедурата кандидатите подават заявления за участие, а участниците – оферти.
За обединенията като кандидат/ участник в процедура за възлагане на обществена поръчка, можете да прочетете тук.
В чл. 54 и 55 от Закона за обществените поръчки, изчерпателно са регламентирани основанията за незадължително и задължително отстраняване на кандидат или участник от участие в процедура за възлагане на обществена поръчка. Отлика между двете хипотези е, че за разлика от задължителното отстраняване и чл. 54, по чл. 55 ЗОП възложителят не е длъжен да отстрани участник в процедурата. А за да направи това, възложителят е длъжен да предвиди съответното основание в обявлението, с което се оповестява откриването на процедурата или поканата за потвърждаване на интерес, а при процедурите – договаряне без предварително обявление, договаряне без предварителна покана за участие и пряко договаряне – в поканата за участие в преговори.
В рамките и на оперативната самостоятелност на възложителя по процедурата е да прецени дали да приложи незадължителните основанията за отстраняване на участниците.
Но освен основанията за незадължително и задължително отстраняване на кандидат или участник, в чл. 107 ЗОП са поместени и други основания за отстраняване от участие в процедура за възлагане на обществена поръчка на кандидат или участник.
Така, съгласно чл. 107 ЗОП, възложителят отстранява:
1. кандидат или участник, който не отговаря на поставените критерии за подбор или не изпълни друго условие, посочено в обявлението за обществена поръчка, поканата за потвърждаване на интерес или в покана за участие в преговори, или в документацията;
Един релевантен пример из съдебната практика и реш. № 1818/ 2021 г. на ВАС – консултантската дейност по своята същност представлява оказване на съдействие от специалисти в определена област за разрешаване на възникнал проблем, т.е. консултантската дейност се осъществява чрез предоставяне на съвети в определена област, с които се цели да се разреши възникнал проблем. Няма нарушение на чл. 107, т. 1 ЗОП при следните обстоятелства: Предложеният от спечелилият участник експерт строителен инженер „ВиК“ не отговаря на заложения от възложителя специфичен опит – участие като експерт в една услуга, свързана с консултантска дейност по подготовка и/ или управление на проектни предложения. Предложения специалист има опит само и единствено в строителството на „ВиК“ и канализационни обекти, но не и като консултант в областта изрично посочена от възложителя.
2. участник, който е представил оферта, която не отговаря на:
а) предварително обявените условия за изпълнение на поръчката;
б) правила и изисквания, свързани с опазване на околната среда, социалното и трудовото право, приложими колективни споразумения и/ или разпоредби на международното екологично, социално и трудово право, които са изброени в приложение № 10;
Условията спрямо участниците за изпълнение на поръчката следва да са формулирани ясно и недвусмислено. Нарушението по чл. 107, т. 2, б. „а“ ЗОП обичайно се проявява след отварянето на офертите.
В реш. № 7689/ 2022 г., състав на Върховен административен съд приема че, нормата на чл. 107, т. 2, б. „а“ ЗОП е императивна, поради което при констатирано несъответствие на офертата на участник с предварително обявените условия, същият задължително се отстранява от участие, а неизпълнението на това задължение води до нарушение на закона.
3. участник, който не е представил в срок обосновката по чл. 72, ал. 1 или чиято оферта не е приета съгласно чл. 72, ал. 3 – 5;
Съгл. чл. 72, ал. 1 ЗОП, възложителят изисква представяне в 5-дневен срок на обосновка за начина на образуване на предложение в офертата на участник свързано с цена или разходи, когато то е с повече от 20 на сто по-благоприятно от: 1. средната стойност на предложенията на останалите участници по същия показател за оценка – при допуснати до оценяване три или повече оферти; 2. обявената прогнозна стойност, а когато това не е приложимо – от друга предварително определена от възложителя подходяща и обективна база за сравнение, посочена в обявените условия на поръчката – при допуснати до оценяване една или две оферти.
А ал. 2 гласи, че обосновката може да се отнася до: 1. икономическите особености на производствения процес, на предоставяните услуги или на строителния метод; 2. избраните технически решения или наличието на изключително благоприятни условия за участника за предоставянето на продуктите или услугите или за изпълнението на строителството; 3. оригиналност на предложеното от участника решение по отношение на строителството, доставките или услугите; 4. спазването на задълженията свързани с това, че при изпълнението на договорите за обществени поръчки изпълнителите и техните подизпълнители са длъжни да спазват всички приложими правила и изисквания, свързани с опазване на околната среда, социалното и трудовото право, приложими колективни споразумения и/ или разпоредби на международното екологично, социално и трудово право съгласно приложение № 10; 5. възможността участникът да получи държавна помощ.
Получената обосновка се оценява по отношение на нейната пълнота и обективност относно обстоятелствата по горепосочените точки, на които се позовава участникът. При необходимост от участника може да бъде изискана уточняваща информация. Обосновката може да не бъде приета и участникът да бъде отстранен само когато представените доказателства не са достатъчни, за да обосноват предложението.
Целта на обосновката е участникът да даде отговор на въпроса защо при установени еднакви изисквания, оферираната от него цена е значително по – ниска до степен законът да я определя като необичайно благоприятна.
В реш. № 943/ 2023 г., ВАС разяснява, че при обсъждане на мотивите на помощния орган, следва да се има предвид и обстоятелството, че оперативната самостоятелност да се приеме или не представена писмена обосновка е законово ограничена с изискванията, предвидени в разпоредбата на чл. 72, ал. 2 ЗОП, а именно в писмената обосновка следва да са посочени обективни обстоятелства, които да са свързани и съответно да установяват наличието на поне една от посочените в нормата пет отделни хипотези при условията на алтернативност. Отговорът на въпроса – какви ще бъдат тези обективни обстоятелства е предоставен изцяло на участника, от когото е поискана писмената обосновка и зависи от конкретния случай. Елемент от аналитичната дейност на помощния орган е да посочи кои обстоятелства, изложени в обсъжданата писмена обосновка, приема за обективни и в коя от петте хипотези попадат те.
4. кандидати или участници, които са свързани лица;
Свързани лица не могат да бъдат самостоятелни кандидати или участници в една и съща процедура. В пар. 1, т. 13 и 14 от Допълнителните разпоредби на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, се съдържа дефиницията за свързани лица, а именно „Свързани лица“ са:
а) лицата, едното от които контролира другото лице или негово дъщерно дружество;
б) лицата, чиято дейност се контролира от трето лице;
в) лицата, които съвместно контролират трето лице;
г) съпрузите, роднините по права линия без ограничения, роднините по съребрена линия до четвърта степен включително и роднините по сватовство до четвърта степен включително.
А „Контрол“ е налице, когато едно лице:
а) притежава, включително чрез дъщерно дружество или по силата на споразумение с друго лице, над 50 на сто от броя на гласовете в общото събрание на едно дружество или друго юридическо лице; или
б) може да определя пряко или непряко повече от половината от членовете на управителния или контролния орган на едно юридическо лице; или
в) може по друг начин да упражнява решаващо влияние върху вземането на решения във връзка с дейността на юридическо лице.
5. кандидат или участник, подал заявление за участие или оферта, които не отговарят на условията за представяне, включително за форма, начин, срок и валидност;
6. лице, което е нарушило забрана по чл. 101, ал. 9 или 10.
Забраните се отнасят до това, че лице, което участва в обединение или е дало съгласие да бъде подизпълнител на друг кандидат или участник, не може да подава самостоятелно заявление за участие или оферта. Както и че в процедура за възлагане на обществена поръчка едно физическо или юридическо лице може да участва само в едно обединение.
Използвани източници:
- Правилник за прилагане на Закона за обществените поръчки;
- Закон за обществените поръчки;
- Практика на ВАС – https://legalacts.justice.bg/.