Техническият паспорт на сграда в режим на „етажна собственост“

Съгласно чл. 52 и 53 от Закона за управление на етажната собственост, за всяка сграда в режим на етажна собственост се издава технически паспорт при условията и по реда на Закона за устройство на територията. Председателят на управителния съвет (управителят) е длъжен да съхранява безсрочно техническия паспорт. 

Мерките и указанията в техническия паспорт са задължителни за собствениците на самостоятелните обекти. В тримесечен срок от издаването на техническия паспорт общото събрание на собствениците или на сдружението приема решения относно изпълнението на предписаните мерки и указания. С решенията се определят и размерът на необходимите средства, разпределението им между собствениците и срокът за събирането им.

Правомощие на общото събрание на етажната собственост свързано с техническия паспорт е разписано и в чл. 11 ЗУЕС – общото събрание може да приема решения, в рамките на нормативно установените срокове за изготвяне на технически паспорт, за възлагане съставянето на технически паспорт за съществуващите сгради, като и одобрява договора с изпълнителя, приема доклада за извършеното обследване и направените оценки на техническите характеристики и съставения технически паспорт на сградата.

За упълномощаването при провеждане на общо събрание на етажната собственост – тук.

А за отмяната на решенията на общото събрание на етажната собственост – тук.

Кметът на общината или района упражнява текущ контрол за етапното изпълнение на мерките, предвидени в техническия паспорт.

Какво е технически паспорт?

Техническият паспорт на строеж се състои от части като основни характеристики на строежа, мерки за поддържане на строежа и срокове за извършване на ремонти, указания и инструкции за безопасна експлоатация.

Според новелата на чл. 176а, ал. 1 от Закона за устройство на територията, след завършване на нов строеж, както и след реконструкция, основно обновяване, основен ремонт или преустройство на съществуващ строеж, се съставя технически паспорт на строежа.

За техническият паспорт на нов строеж, можете да прочетете тук.

Съгласно легалната дефиниция закрепена в пар. 5, т. 64 от Допълнителните разпоредби на ЗУТ,  „технически паспорт на строеж“ е документ, който включва техническите характеристики на елементите на строежа, свързани с изпълнението на основните изисквания по чл. 169, ал. 1 и 3, инструкции за експлоатация, обслужване, обследване, поддържане и ремонт и отразява всички извършени строителни и монтажни работи след въвеждането на строежа в експлоатация.

Изискванията на чл. 169 ЗУТ са свързани с това, че строежите се проектират, изпълняват и поддържат в съответствие с:

  • основните изисквания към строежите, определени в приложение I на Регламент (ЕС) № 305/ 2011 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и за отмяна на Директива 89/ 106/ ЕИО на Съвета (ОВ, L 88/5 от 4 април 2011 г.), за: 

1. механично съпротивление и устойчивост; 

2. безопасност в случай на пожар; 

3. хигиена, здраве и околна среда; 

4. достъпност и безопасност при експлоатация; 

5. защита от шум; 

6. икономия на енергия и топлосъхранение; 

7. устойчиво използване на природните ресурси.

  • както и с изискванията на нормативните актове за: 

1. опазване на защитените зони, на защитените територии и на другите защитени обекти и на недвижимите културни ценности; 

2. намаляване на риска от бедствия; 

3. физическа защита на строежите.

С Наредба № 5/ 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите, се определят обхватът и съдържанието на техническите паспорти, както и редът за тяхното съставяне, предоставяне, регистриране и съхраняване. 

При съществуващ строеж, при извършване на строителни  и монтажни работи (СМР), се съставя технически паспорт, когато СМР обхващат целия строеж и за тях се изисква издаване на разрешение за строеж, както и когато обхващат част от строежа, но засягат конструкцията му.

Съгл. чл. 10, ал. 1 от Наредбата, техническият паспорт на строежа се съставя в два оригинални екземпляра на хартиен носител, подписани от съставителя на паспорта, както и в електронна форма на оптически, магнитен или друг носител чрез снемане на електронен образ от екземпляра, предназначен за регистриране.

За съществуващ строеж технически паспорт се съставя след извършено обследване.

С обследването се цели да се установят техническите характеристики на сградата, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 – 3 ЗУТ.

Обследване на съществуващ строеж може да се извърши и по всяко време, по желание на собствениците или по искане на контролните органи.

Съобразно чл. 21 от Наредбата, обследването включва:

1. съставяне на информационна база данни за нормативните (проектните) стойности на техническите характеристики на обследвания строеж, в т.ч. и тези, свързани със съществените изисквания по чл. 169, ал. 1 – 3 ЗУТ;

2. установяване на действителните технически характеристики на строежа по разделите на част А от техническия паспорт;

3. анализ на действителните технически характеристики на строежа и оценка на съответствието им с нормативните стойности, определени с нормативните актове, действащи към момента на въвеждането на строежите в експлоатация;

4. разработване на мерки;

5. съставяне на доклад за резултатите от обследването, който включва оценка на техническите характеристики на строежа за съответствие с изискванията на нормативните актове, действащи към момента на въвеждането на строежите в експлоатация, както и възможностите за изпълнение на съществените изисквания по чл. 169, ал. 1 ЗУТ, в т.ч. оценка за сеизмичната осигуреност на строежа в съответствие с действащите към момента на обследването нормативни актове.

В чл. 22 от Наредбата е указано, че действителните технически характеристики на строежа се установяват чрез:

1. събиране, проучване и анализ на наличната техническа документация;

2. екзекутивно заснемане – при липса на техническа документация;

3. оглед и измервания на строежа за събиране на технически данни (описват се видът и размерите на дефектите, повредите или разрушенията в строежа);

4. извършване на необходимите изчислителни проверки (свързани с измервания, пробни натоварвания и др.).

С други думи, биват и издадени препоръки за повишаване на сигурността на сградата, за безопасната й експлоатация.

Финансиране на мерките и указанията посочени в паспорта

Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд „Ремонт и обновяване“. Съгл. чл. 50, ал. 4, т. 2 ЗУЕС, средствата във фонда се разходват и за изпълнение на мерките и указанията от техническия паспорт на сградата.

За разходите за управление и поддържане в условията на етажна собственост – тук.

Средствата във фонда се набират в сметка със специално предназначение, която се открива на името на етажната собственост или на сдружението. А разпореждането със средствата от сметката се извършва от председателя на управителния съвет (управителя) въз основа на решение за тяхното използване, прието от общото събрание.

Използвани източници:

  • Закон за устройство на територията;
  • Закон за управление на етажната собственост;
  • Наредба № 5/ 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите.