Наказателното постановление при установена концентрация на алкохол в кръвта
Адвокат Ивелин Йорданов – тел. 0876 196 193, e-mail pravenanaliz@abv.bg. Кантората не дава безплатни консултации.
При констатиране на нарушение по Закона за движение по пътищата от оправомощените полицейски служители, на водача бива съставен акт за установяване на административно нарушение, което поставя началото на административно-наказателното производство. Всъщност голяма част от наказателните постановления, които се издават и на база актовете за установяване на административно нарушение, биват отменяни от съда като незаконосъобразни.
Актът трябва да съдържа пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършване, както и на обстоятелствата, при които е извършено. Трябва да се посочат и законовите разпоредби, които са нарушени. Да бъдат отразени и всички данни относно индивидуализацията на нарушителя – трите имена, адрес, ЕГН.
Необходимо е да се спази и изискването на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН – да бъде дадено пълно описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено. Също така, съгл. ал. 1, т. 5, трябва да са налице и доказателства установяващи изложената фактическа обстановка.
Наредба № 1 от 19.07.2017 год. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/ или употребата на наркотични вещества или техни аналози
Редът, по който се установява концентрацията на алкохол в кръвта на водачите на моторни превозни средства, трамваи или самоходни машини, е уреден в Наредба № 1 от 19.07.2017 год. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/ или употребата на наркотични вещества или техни аналози. Съгласно чл. 3, ал. 1 и чл. 3а, т. 1 от Наредбата проверката от контролните органи за употреба на алкохол се извършва на място с техническо средство, а когато лицето откаже извършване на проверка с техническо средство – с доказателствен анализатор (показва концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчита съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища) или с медицинско и химическо лабораторно изследване, като по аргумент от чл. 6, ал. 4 от Наредбата изборът по кой от тези два начина да се извърши проверката е предоставен на лицето и трябва да се установи по несъмнен и категоричен начин, че му е била предоставена възможност да направи този свой избор. В противен случай, редът за установяване употребата на алкохол, визиран в Наредбата е нарушен, като допуснатото нарушение е съществено, тъй като рефлектира пряко и по негативен начин върху правото на защита на жалбоподателя.
Талонът за изследване
При съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда контролният орган попълва и талон за изследване по образец. Когато контролният орган издава такъв талон, задължително трябва да го опише в АУАН. Трябва да бъде ясно какво налага съставянето на талона – поради отказа на лицето да приеме показанията на техническото средство или поради това, че извършената проба с техническото средство е некачествена или невалидна. В талона за изследване се вписва и срока на явяване в лаборатория по чл. 6, ал. 6, т. 2 от Наредбата – 45 минути, както и мястото, където следва да се извърши установяването (изписване на цялото наименование). Непосочването и непълното посочване на посочените по-горе обстоятелства води до извод, че съставеният талон за изследване е съставен в нарушение на Наредбата.
Екземпляр от талона за изследване се предоставя на нарушителя, като съобразно чл. 6, ал. 6 изискването е контролния орган да връчи на лицето талона срещу подпис.
Също така съгл. чл. 19, ал. 2 от изискването е пробите да се изпращат в лабораториите до 5 /пет/ дни след вземането им в хладилни чанти с транспорт, осигурен от структурата, в която работи контролния орган, назначил изследването.
Трябва да се отбележи, че кръвните проби, се съхраняват за срок не по – малък от 3 месеца.
Изправност, годност на техническото средство
Нормата на чл. 189, ал. 2 от Закона за движението по пътищата, определя, че редовно съставените актове имат доказателствена сила до доказване на противното, но когато нарушението се установява с техническо средство редовно съставеният акт не е достатъчен. В тежест на наказващия орган е да установи изправността, годността на това техническо средство, дава ли отклонения и какви, и че неговите показания са точни. Наказващият орган трябва да представи писмени доказателства в съда в тази насока – документ за техническата годност на апарата Дрегер, с който е изпробван нарушителят, техническите данни и списък на преминала периодична проверка.
В НП не е посочена действителната съставомерна концентрация
Описаното нарушение в наказателното постановление може да не съответства и на изискванията на чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН, поради непълно и неточно описание на нарушението и на обстоятелствата при които то е извършено. Например в НП не е посочена действителната съставомерна концентрация реализираща от обективна страна състава на нарушението. Принципно резултата от химическото изследване дерогира показанията на техническото средство. Така именно той следва да се посочи в НП при описанието на нарушението, а посочването и на двата резултата води до липса на описание и непълен фактически състав на доказателствата от които се извличат елементите от състава на нарушението.
В тежест на административнонаказващия орган е да докаже наличието на всички елементи от състава на описаното нарушение и доколкото в тази насока не са посочени при описание на нарушението е налице порок в съдържанието му. Коментирания недостатък на НП съставлява съществено процесуално нарушение на процесуалните правила, тъй като засяга неговите основни и задължителни реквизити, поради което и пряко рефлектира върху правото на защита на жалбоподателя да разбере в какво точно нарушение е обвинен и съответно да организира и реализира защитата си в пълен обем.
Съображения дали АНО приема или не приема резултата от химическата експертиза
Наказващият орган преди да издаде НП трябва да прецени всички събрани доказателства, и в обстоятелствената част на НП да се отрази резултата от химическото изследване, обективиран в Протокол за химическа експертиза. Според съдебната практика, незаконосъобразно е НП, щом липсват изложени в обстоятелствената част на НП съображения дали АНО приема или не приема резултата от химическата експертиза, както и такива коя от двете концентрации на алкохол приема, тази от техническото средство или тази от ХЕ. Липсата на категоричност относно концентрацията на алкохол в кръвта на водача е също в разрез с императивната разпоредба на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН и представлява съществено процесуално нарушение.
Във връзка с административно – наказателни дела, като обжалване на наказателни постановления, можете да ме потърсите на телефон 0876 196 193 или на e-mail pravenanaliz@abv.bg – адвокат Ивелин Йорданов, гр. Варна.
Използвани източници:
- Наредба № 1 от 19.07.2017 год. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози;
- Закон за административните нарушения и наказания.