Няколко тезиса на „Движението по пътищата“ от различни части по света

След безконечните пътни инциденти, все по-често с трагичен край, в епицентъра на обществените дискусии са промените, касаещи движението по пътищата. В някои държави, чрез радикални законови разпоредби съумяват, или поне се опитват, да ограничат пътните нарушения. Ето и един проспект към някои от тях.

В Германия, според местния Закон за движение по пътищата (Straßenverkehrsgesetz), пар.2а, когато за първи път се придобива свидетелство за управление на МПС, то се предоставя за пробен период от 2 години, като в този срок, в зависимост от извършването на леко или тежко нарушение, лицето може да бъде насочено към психологически консултации, а свидетелството да бъде отнето. Освен това, за начинаещите шофьори няма допустимо съдържание на алкохол в кръвта.

Съгл. пар.3, ал.1, шофьорската книжка може да бъде отнета и ако съответното лице не е в състояние да управлява. Така напр. дори употребата на канабис би могла да доведе до отнемането й, видно от съдебно решение OVG Nordrhein-Westfalen · Beschluss vom 12. März 2015 · Az. 16 B 57/15, където немския съд мотивирайки се, посочва, че „за опасността за останалите участници в движението, не е от значение причините, наложили употребата на наркотици“.

Тук ще направим обратен завой към северната ни съседка, тъй като Румъния е сред държавите с нулева толерантност към шофирането след консумация на алкохол.

Съобразно чл.102, ал.3, т.а, от Законът за движение по пътищата (Соdul rutier), при установено съдържание под 0,80 г/л алкохол в кръвта се отнемат точки от талона, налага се глоба и шофьорската книжка се суспендира за 3 месеца. А съдържание на алкохол в кръвта над 0,80 г/л попада под обсега на Наказателния кодекс (Codul penal) и нарушителят се санкционира с глоба или с лишаване от свобода до 5 години.

Отвъд океана, в щата Минесота, провинението за шофиране в нетрезво състояние води до поставяне на превозното средство (както и на всяко друго МПС собственост на нарушителя) на нов регистрационен номер за срок от 1 година (т.нар. White plate). А автомобилите с такива табели подлежат на по-чест контрол от страна на правоохранителните органи. На някои места, като щата Аризона или Канада, уличеният в алкохолна злоупотреба може да бъде принуден да инсталира устройство в автомобила свързано с неговото запалване, което проверява дъха на водача и в зависимост от резултата, МПС-то се стартира или не.

В Южна Америка, Колумбия е страната с най-репресивно законодателство спрямо простъпките по пътищата.

След големия брой загинали в пътно-транспортни произшествия, през 2013г. е приет Закон, санкциониращ шофирането под въздействието на алкохол или психоактивни вещества – Ley № 1696 del 19 DIC 2013. Съдържа нормативни положения, като напр. спрямо уловените дори с 20 мг алкохол на 100 мл кръв се налага глоба и се суспендира книжката до 1 година, а 40 мг вече водят да спиране на свидетелството за 3 години. А глобите могат да достигнат до 15 000 щатски долара.

Връщаме се в Европа, където глобите във Франция, свързани и с движението по пътищата, се мултиплицират няколко пъти след неплащането им в съответния срок ( Code de procédure pénale – чл. R49 и следващи).

А глобите във Финландия и тамошния Наказателен кодекс (Rikoslaki) са в корелация с получаваните доходи от лицето. Като една от държавите с най-малък брой жертви на пътя, във Финландия нарушение на правилата за движение, умишлено или непредпазливо, напр. надвишаване на допустимата скорост (Гл.23, пар.2 Rikoslaki), е наказуемо с глоба или лишаване от свобода до 2 г. В контекста на тази разпоредба е и решение на апелативен съд в гр. Турку, по дело Turun HO 22.06.2005 1630, където на мотоциклетист, шофиращ с 114 км/ч, при допустими 40 км/ч, се отнема свидетелството за управление за 1 година, и само фактори, като липса на други превозни средства на пътя, „пречат в полза на тежко наказание“.

В щата Куинсленд, Австралия, през 2000 г. влиза в сила Закон за полицейските правомощия и отговорности (Police and responsibilities act 2000). Съобразно него, невнимателното шофиране, участието в непозволени улични състезания, могат да задействат санкциониране с лишаване от свобода до 6 месеца, а от 2002 г. правоохранителните органи, след съдебно решение, могат дори да конфискуват МПС – то.

В Швеция, един от компонентите, на които се дължат малобройните катастрофи, е статистиката, че се използват все по-малко автомобилите, поради широко достъпните и безопасни велоалеи, и развитият градски транспорт.

Състоянието на пътищата

След дългата секвенция от фактори водещи до прекомерни ПТП и жертви в България, една от изходните позиции за подобряване на движението по пътищата е инфраструктурата. В този смисъл е и Директива /96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19.11.2008 г., относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури. В преамбюла на която са формулирани референции като: пътната инфраструктура е сред основните стълбове на пътна безопасност; инвестиции в пътни участъци с най-висока концентрация на произшествия. (В САЩ, на базата на Federal tort claims act, граждани завеждат искове за непозволено увреждане срещу държавните власти или нейни подизпълнители – частни фирми, за проявена небрежност при изграждане или ремонт на магистрали, улици, мостове, надлези, довела до катастрофа.)

И докато чакаме подобни препоръки да намерят своето адекватно отражение в ефикасни действия на сменящите се политически режими, поне можем да си припомним, сядайки всеки път зад волана, древноримският афоризъм – „Etiam sine lege poena est conscientia“ – „Съвестта наказва, дори без да е осъдил законът“.

Използвани източници:

  • Straßenverkehrsgesetz;
  • Соdul rutier;
  • Codul penal;
  • Ley № 1696 del 19 DIC 2013;
  • Rikoslaki;
  • Police and responsibilities act 2000;
  • Директива /96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19.11.2008 г., относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури.